Müşteri Hizmetleri

Müşteri Hizmetleri Anasayfa

3dsecure-nedir-777x3473D güvenlik (3D Secure) online alışverişlerin ödeme işlemlerinde kullanılan 2 aşamalı bir güvenlik sistemidir. İnternetten alışverişlerde bir zorunluluk olmasa da kullanıcılara güven unsurunu sağladığı için birçok e-ticaret şirketi tarafından kullanılıyor.

3D güvenlik nasıl çalışır?

3D güvenliğin çalışma prensibini özetleyecek olursak: Tüketici internet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödeme işlemini gerçekleştirmek için seçimini yaptığında ve ödeme işlemini onayladığında tüketicinin kredi kartına tanımlı olan telefon numarasına bankadan bir şifre gönderilir. Gönderilen bu şifre tek kullanımlıktır ve bu nedenle başka bir zamanda kullanılamaz.

Tüketici bankadan cep telefonuna gelen kodu, e-ticaret sitesinin açılan banka sayfasına giriş yapar. Şifrenin doğru girilmesiyle beraber tüketicinin yaptığı alışveriş onaylanmış olur.

Ödeme işlemi onaylandıktan sonra tüketici yeniden e-ticaret sitesine yönlendirilir. Bu sayfada satın alma işleminin fatura bilgileri ve e-ticaret sitesinin hazırladığı landing page bulunur.

3D güvenlik e-ticaret şirketleri için neden önemli?

Tüketici güvenliği

Tüketicilerin online alışverişlerde en çok korktukları durumlardan biri kredi kartı bilgilerinin çalınması veya bu bilgilerin kendi bilgileri dışında kullanılmasıdır.

3D Secure sistemiyle kullanıcının kredi kartı bilgilerinin yanı sıra cep telefonuna gelecek olan kod da gereklidir. Bu da kullanıcıların bilgisi olmadan kartlarının kullanılmamasını sağlar. Tüketicinin kredi kartı bilgileri çalınsa dahi, 3D secure sistemini kullanan bir e-ticaret sitesinden bu bilgilerle alışveriş yapılamaz. Alışveriş yapılmaya çalışıldığında tüketicinin telefonuna bu işlem için bir kod gelecektir ve tüketici de durumu fark ederek bankaya başvurabilir ve durumu bildirebilir.

Ancak 3D güvenliğin kullanılmadığı durumlarda bu tür işlemler yapılabilir ve tüketici durumu fark ettiğinde, yasal işlemler başlatılabilir ve şirket olarak zor bir duruma düşebilirsiniz. Tabii ki bu kart bilgileri firmanızca saklanmıyor; ancak gerekli işlemler yapıldığında, kullanıcıya para iadesi yapmanız gerekebilir ve eğer siparişleri gönderdiyseniz, ürün bazında zarara uğrayabilirsiniz.

Sahteciliğin önüne geçmenizi sağlar

Tüketici güvenliğinin yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi sahteciliğin (Fraud) önüne geçmenizi de sağlar. Bu sistemle çalıntı kredi kartlarıyla işlem yapılamaması, sizin sahteciliğe maruz kalma oranınızı da azaltır.

Bu sistemler her ne kadar güvenli olsa da sahteciliğin önüne yüzde 100 oranda geçmenizi sağlamayabilir; ancak büyük ölçüde, yaşanacak sıkıntıların önüne geçmenizi sağlar. Bu nedenle de e-ticaret sitenizde 3D güvenlik kullanmanız hem tüketici hem de sizin güvenliğiniz için oldukça önemli olacaktır.

Bu sistem firmaları da korur

Telefona gelen kodun, site üzerine girilmesinin ardından yapılan ödeme için tüketiciden onay almış olursunuz. Bu nedenle tüketicinin “ben böyle bir alışveriş yapmadım”, “ben böyle bir ödemeye onay vermedim” gibi yaklaşımlarına maruz kalmamış olursunuz.

3D secure sistemiyle beraber tüketicinin kredi kartı bilgilerinin yanı sıra cep telefonun da çalınmış olması gerekir ki böyle bir mağduriyet yaşanabilsin. Bu nedenle de 2 aşamalı güvenlik işlemi olduğu için bu sistem e-ticaret şirketlerini korur.

Eski sistem güvenli değil miydi?

SSL sertifikaları ve 128 bit şifreleme yöntemleri de oldukça güvenli. Bu nedenle eski yöntemlere güvensiz demek doğru olmaz; fakat bu sistemde şöyle bir açık bulunuyor: Kredi kartı bilgileri farklı bir ortamda 3. taraflar tarafından ele geçirilebilir.

3D güvenlik olmadığı zaman, 3. taraflar bu kart bilgilerini kullanarak, alışveriş yapabilirler. Telefona herhangi bir onay gelmeyeceği için, kötü niyetli kişiler bu bilgileri istedikleri kullanabilirler.

128 bit şifreleme sistemi banka ile internet sitesi arasındaki işlemleri şifreler, ancak dışarıdan kredi kartı bilgileri girdiğinizde bu bilgilerin çalıntı olup olmadığını incelemez. Bu nedenle de sahteciliğe daha açıktır.

3D secure sistemi hem sizin hem de tükecinin güvenliğini sağladığı için, internetten alışverişlerde daha güvenli bir ödeme işlemi sunmaktadır.

       Güvenli ödeme alt yapısı kullanılmaktadır                                                          
                       NeosBiome Natürel Ürünler    Karaağaç Mahallesi İsmet İnönü Cad. No:1/A    Gömeç / Balıkesir         0266 367 7379  -  0553 487 5144                                                                                                                                                                   bilgi@neosbiome.com    
                                                                                                                                Copyright © 2014 - 2023  NeosBiome.com Tüm hakları saklıdır.


 
                                                                                                                                                                         

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.